Sztuka Józefa Wilkonia w Japonii

Sztuka Józefa Wilkonia w Japonii
Wernisaż: 22.05.2019r., godz. 14:30
22.05-21.06.2019r.

Związek Józefa Wilkonia z Japonią to historia wzajemnej fascynacji i szacunku. Artysta przyznaje, że już na początku swojej drogi twórczej był pod wrażeniem japońskiej kultury, malarstwa, a przede wszystkim drzeworytów. Ten inspirujący wpływ widać w dynamice uderzeń jego pędzla i traktowaniu plamy. Być może jest to jeden z czynników,
który wpłynął na to, że jego prace zostały docenione przez tamtejszych miłośników sztuki.

Pierwsza książka Józefa Wilkonia w Japonii ukazała się jeszcze w latach 70. dzięki wydawcy Shiko Sha, pt. Little Tom and the Big Cat. Prawdziwym przełomem był rok 1986, kiedy to pani Etsuko Ogawa z wydawnictwa Sailor zetknęła się z twórczością artysty na Światowej Wystawie Ilustracji Książkowej w Tokio. Prace Wilkonia wywarły na niej takie wrażenie, że w kolejnych latach wprowadziła na japoński rynek osiemnaście zilustrowanych przez niego książek.

W 1999 roku odbyła się wielka wystawa prac artysty w Oshima Museum of Picture Books, której inicjatorem był pan Hasegawa przy wsparciu pana Chikary Yoshidy, burmistrza miasta. Znajomość ta przerodziła się w przyjaźń, a Muzeum w Oshimie poprzez zakup dwustu prac artysty stało się posiadaczem największego zbioru jego dzieł na świecie.

Obecnie w całej Japonii znajduje się około czterystu dzieł Wilkonia, a na tamtejszym rynku można kupić ponad trzydzieści książek z jego ilustracjami. Sam twórca odwiedził Kraj Kwitnącej Wiśni dziewięciokrotnie. Do Japonii przyjeżdżał nie tylko na wystawy, lecz także zapraszany w celu prowadzenia warsztatów twórczych dla dzieci.

Burmistrz miasta Oshima przyznał kiedyś, że głębokie wrażenie wywarły na nim pełne życia obrazy przesycone polską kulturą, ale był też zafascynowany samym Wilkoniem – jego szczerością i niezwykłą energią oraz sympatią, jaką okazywał miłośnikom sztuki, szczególnie dzieciom. Chikara Yoshida stwierdził, że dzieła Wilkonia zgromadzone w Muzeum w Oshimie staną się mostem kulturowym pomiędzy Polską i Japonią. „Prace te są tak fascynujące, że ludzie z całej Japonii przyjeżdżają do nas, aby je obejrzeć. Są głęboko poruszeni ich ciepłem. To zaszczyt posiadać prace Józefa Wilkonia i móc je prezentować wielu ludziom odwiedzającym nasze Muzeum.”

-Blanka Wyszyńska-Walczak

Pobierz folder jako PDF: Jikihitsu-Sztuka-Jozefa-Wilkonia-w-Japonii.pdf